Tvrdoća vode rezultat je prisutnosti otopljenih minerala u vodi, u najvećoj mjeri kalcija (Ca2+) i magnezija (Mg2+). Prema World Health Organization (WHO), tvrda voda nema poznatih štetnih učinaka na ljudsko zdravlje. Osim toga, tvrda voda, osobito vrlo tvrda voda, mogla bi pružiti važan dodatni doprinos ukupnom unosu kalcija i magnezija u organizam. Zdravstveni učinci tvrde vode uglavnom su posljedica djelovanja soli otopljenih u njoj, prvenstveno kalcija i magnezija. Budući da je porijeklo vode za ljudsku potrošnju iz različitih izvora, tvrdoća vode koju konzumiramo nije ujednačena.
Tako naprimjer, voda koja je porijeklom površinska općenito je manje tvrdoće od vode koja je porijeklom podzemna voda. Isto tako, percepcija stanovništva o tvrdoći vode često se povezuje s negativnim učincima, vrlo niske ili vrlo visoke koncentracije kalcija (Ca) i magnezija (Mg) ili ukupne tvrdoće u vodi za ljudsku potrošnju prepoznate su kao uzrok problema s korozijom, kamencem ili okusom vode. Vrlo često se povećana tvrdoća vode povezuje i s negativnim utjecajem na zdravlje u vidu pojave bubrežnih i žučnih kamenaca. Iz tog razloga ljudi ponekad ugrađuju razne uređaje u svojstvu demineralizacije vode na kućne instalacije kako bi dobili po njihovom mišljenju kvalitetniju vodu za ljudsku potrošnju.
Trenutno važeća zakonska regulativa u Republici Hrvatskoj vezana za kvalitetu i zdravstvenu ispravnost vode ne propisuje minimalno niti maksimalno dozvoljene koncentracije za tvrdoću, Ca ili Mg. Voda nije najznačajniji izvor kalcija i magnezija, ali je uz unos hranom vrlo važan izvor tih esencijalnih minerala. Uz velik broj znanstvenih dokaza o važnosti unosa minerala vodom, od velikog je značaja osviještenost stanovništva o pozitivnim i negativni zdravstvenim učincima u slučaju neadekvatnog unosa.