Svjetski dan voda održava se 22. ožujka svake godine od 1993. godine. Iako bi o važnosti pitke vode trebali razgovarati svakodnevno te naglašavati njenu važnost i potrebu ponekad jednostavno zaboravimo. Zbog toga je lijepo kada se barem na jedan dan u godini svi zajedno usmjerimo na važnost pitke vode u svijetu.
Svjetski dan voda slavi vodu i podiže svijest o 2,2 milijarde ljudi koji žive bez pristupa sigurnoj vodi. Uvijek treba težiti traženju načina za rješavanje globalne krize vode. Temeljni fokus Svjetskog dana voda je podrška postizanju jednog od ciljeva održivog razvoja: voda za sve do 2030. godine.
Tema 2025. je “Očuvanje ledenjaka”. U smrznutom obliku, ledenjaci pohranjuju 2,1% zemljinih vodenih resursa, više nego dvostruko više od Zemljinih rijeka zajedno – zapravo, oni čine tri četvrtine ukupne količine slatke vode na Zemlji i kao takvi su najveći rezervoar slatke vode na Zemlji.
Procjenjuje se da je najstariji ledenjak na Antarktici star oko 1 000 000 godina, a najstariji led na Grenlandu postoji više od 100 000 godina.
Globalno zatopljenje predstavlja značajnu prijetnju „zdravlju“ ledenjaka i ledenjacima kao pouzdanom spremniku vode – prijetnja koja je u porastu posljednjih godina. U 2023., najtoplijoj godini u povijesti, ledenjaci su izgubili više od 600 gigatona vode, doživjevši najveći gubitak mase u posljednjih 50 godina. Topljenje ledenjaka uzrokuje nestalnost protoka vode s posljedicama u obliku poplava, suša, klizišta i porasta razine mora ostavljajući duboki utjecaj na ljude i planet. Bezbrojne zajednice i ekosustavi su u opasnosti od uništenja.
Zajedničkim radom na ublažavanju i prilagodbi klimatskim promjenama jedan od glavnih prioriteta je i očuvanje ledenjaka. Smanjenjem emisija stakleničkih plinova može se usporiti povlačenje/otapanje ledenjaka.