Dan ružičastih majica obilježava se svake godine posljednje srijede u veljači kao globalna inicijativa za podizanje svijesti o nasilju među djecom i mladima. Nasilje se može manifestirati u različitim oblicima, više ili manje uočljivima. Svaka primjena sile karakterizira se kao fizičko nasilje bez obzira je li ili nije nastala tjelesna ozljeda. Psihičko nasilje uključuje akcije koje kod druge osobe izazivaju osjećaj straha i ugroženosti, narušava se njezino samopoštovanje i samopouzdanje kroz ponižavanje, ismijavanje, javno odbacivanje, izoliranje iz grupe vršnjaka, manipulacije i prisiljavanje na neželjene i štetne postupke (uzimanje nedopuštenih psihoaktivnih tvari, krađe), uključuje grimase i prijeteće poglede, uhođenje, uznemiravanje. U psihičkom nasilju posebno je istaknuta komponenta verbalnog zlostavljanja u vidu prijetnji, vrijeđanja, psovanja, vikanja, izbjegavanja komunikacije.
S obzirom na promjene u dinamici odnosa među djecom i mladima pri čemu se njihov socijalni život uvelike odvija u online svijetu tako se i vršnjačko nasilje transformiralo u psihičko nasilje s ekrana (virtualno zlostavljanje, cyberbullying), a to je posebice opasno jer dugo ostaje skriveno pošto odrasle osobe u blizini djece nisu svjesne da postoji i propuste intervenirati u začetku problema.
Virtualno se zlostavljanje može prepoznati kao vrijeđanje i ismijavanje, prijetnje i ogovaranje, širenje neistina i dijeljenje kompromitirajućih fotografija (realnih i/ili AI obrađenih), lažno predstavljanje i slanje poruka u tuđe ime, isključivanje iz grupnih komunikacija, slanje velikog broja poruka i uznemiravanje, uhođenje i pokušaj kontrole kroz stalnu uspostavu kontakta, seksualno uznemiravanje slanjem neželjenih slika, videa i eksplicitnih poruka.
Žrtve su izložene kontinuiranom zlostavljanju i imaju dojam da se ne mogu zaštiti i odvojiti, nemaju sigurni prostor jer ako nisu prisutni online osjećaju se izolirano što također potiče brojne tegobe mentalnog zdravlja. Stoga je ključno da društvo preuzme inicijativu i zaštiti najranjivije tako da smanji izloženost djece virtualnom svijetu kroz zabranu korištenja pametnih telefona u školama.
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti tradicionalno obilježava ovaj dan promovirajući nenasilno rješavanje konflikata i potičući konstruktivne međuvršnjačke odnose. Projektna radionica prevencije vršnjačkog nasilja provedena je u suradnji s Osnovnom školom Pušća, PŠ Pavla Štoosa u Dubravici i Dječjim vrtićem Bambi, Područni objekt Trstenik tako da je polaznike kroz pripremljeni materijal provela njihova nastavnica/odgajateljice.
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti














